tmu
27 آذر 1401 - 19:40

تمام اتباع بیگانه باید در سامانه ثنا ثبت‌نام داشته باشند

رئیس مرکز فناوری اطلاعات قوه قضائیه گفت: ثبت‌نام سامانه ثنا اتباع بیگانه در دستور کار است و تمام اتباع بیگانه باید در این سامانه ثنا ثبت‌نام کرده و ابلاغ الکترونیکی به آنها انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، محمد کاظمی‌فرد رئیس مرکز فناوری اطلاعات قوه قضائیه عصر امروز در نشست شورای قضائی استان کرمان، با بیان اینکه استان کرمان از استان‌های موفق در هوشمند کردن خدمات است، اظهار داشت: دادرسی الکترونیک به اختیار قاضی بوده و اصلاً اجباری نیست.

وی با بیان اینکه فرآیند رسیدگی به پرونده‌ها بسیار اهمیت دارد که به اختیار قاضی گذاشته شده است، گفت: میانگین کشوری دادرسی الکترونیک حدود 80 درصد است که بیانگر کیفیت دادرسی‌های نوین است و این آمار در استان کرمان به 85 درصد می‌رسد.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات قوه قضائیه با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در حکم انتصاب رئیس قوه قضائیه به استفاده از فناوری‌های نوین تاکید کردند، افزود: با توسعه دادرسی‌های الکترونیک، ضمن کاهش هزینه‌ها، گام‌های اساسی در زمینه حفظ کرامت مددجویان و کاهش اطاله دادرسی برداشته شده است.

وی با بیان اینکه در گذشته مردم برای رفع مشکلات و پیگیری امور خود باید حتماً به دستگاه قضایی مراجعه می‌کردند، ادامه داد: امروزه بسیاری از خدمات در دفاتر قضایی انجام می‌شود و افراد می‌توانند به صورت الکترونیکی و 24 ساعته خدمات را دریافت کنند.

کاظمی‌فرد با اشاره به اینکه ثبت‌نام سامانه ثنا کاملاً غیرحضوری و از هر جای دنیا انجام می‌شود، بیان کرد: سال گذشته درخواست دو میلیون دریافت گواهی سوء پیشینه از سوی مردم داشتیم که بدون مراجعه حضوری و الکترونیکی انجام شده و ما به آن پاسخ دادیم.

وی با بیان اینکه حدود 30 درصد این تعداد خود مردم درخواست کرده و به هیچ دفتر قضایی هم مراجعه نداشتند، گفت: در سال گذشته 350 میلیون تراکنش با سایر نهادهای خارج از دستگاه قضایی داشتیم که کاملاً الکترونیکی انجام شده است.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات قوه قضائیه با اشاره به اینکه ابلاغ الکترونیکی یک تحول بزرگ در کشور بود و امروز باعث رضایتمندی مردم شده است، افزود: ثبت‌نام سامانه ثنا اتباع بیگانه در دستور کار است و تمام اتباع بیگانه باید در سامانه ثنا ثبت‌نام داشته باشند و از این طریق ابلاغ الکترونیکی به آنها انجام می‌شود.

انتهای پیام/511/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 918683