tmu
14 مرداد 1401 - 15:14

گذری بر مسیر رکورد شکنی فولاد مبارکه اصفهان

اصفهان- فولاد مبارکه اصفهان با تکیه بر نوآوری و مدیریت منابع توانست رکورد تولید خود را بشکند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها، سعید امامی: تولید فولاد به عنوان یکی از صنایع مادر در کشور ما دارای اهمیت زیادی است و به عنوان کشوری که استقلال اقتصادی را سرلوحه خود قرار داده است، توجه به این بخش بزرگ صنعتی می‌تواند موفقیت در راهبردهای کلان را به همراه داشته باشد.

خبرگزاری مهرفولاد مبارکه اصفهان به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های صنعتی ایران همیشه مورد توجه تحلیل گران و مرکز توجه پژوهشگران بوده است و شناخت دقیق‌تر این شرکت نقطه عطفی می‌تواند باشد که تحلیل‌های اقتصادی و پیش بینی‌های کارآفرینانه را به حقیقت نزدیک‌تر سازد.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان، بزرگ‌ترین واحد صنعتی خصوصی در ایران و بزرگ‌ترین مجتمع تولید فولاد در کشور ایران است که سهم قابل توجهی از تولید ناخالص را برعهده دارد؛ می‌توان در وجه سازمانی این شرکت را یکی از موفق‌ترین شرکت‌های ایران دانست که در ارزیابی سالیانه تعالی سازمانی توانسته تا کنون چهار بار لوح زرین این جشنواره را به خود اختصاص دهد.

تولید بر پایه فعالیت شبکه‌ای

تولید بر پایه فعالیت شبکه‌ایتولید بر پایه فعالیت شبکه‌ایکار شبکه‌ای شیوه‌ای است که بر توانمندی‌های فولاد مبارکه می‌افزاید، در تولید لوله‌های موردنیاز در خط لوله انتقال نفت و گاز ترش که خورندگی بالایی دارد، فولاد مبارکه با همکاری شرکت‌های دیگر موفق شد ۴۰۰ هزار تن تختال ویژه تولید کند و به شرکت اکسین تحویل دهد که گواهی بر این توانایی است. این پروژه به‌دلیل حساسیت‌های آن، یکی از پروژه‌های مهم انجام‌شده در فولاد مبارکه است که پس از تست‌های صورت‌گرفته مورد تأیید شرکت نفت قرار گرفت. اجرای پروژه تولید لوله‌های ویژه خط انتقال نفت از گوره به جاسک که فولاد مبارکه در آن همکاری داشت، به ازای هر تن ورق، ۱۲۰۰ دلار صرفه‌جویی ارزی حاصل کرد که این موضوع دستاورد بزرگی برای کشور محسوب می‌شود. هنر تعامل به ایجاد یک شبکه صنعتی در کشور می‌تواند منجر شود که فولاد مبارکه اصفهان را می‌توان برای این منظور مورد توجه قرار داد.

راهبردهای فولاد مبارکه اصفهان تاکید بر این دارد که از توانمندی کل صنعت کشور برای چنین پروژه‌هایی استفاده شود تا فولاد مبارکه بتواند به تولید محصولاتی با ظرفیت خاص و ویژه بپردازد و در نهایت این موضوع به افزایش کمی و کیفی محصولات فولادی در کشور منجر شود.

نمونه دیگر شبکه سازی با همکاری شرکت ورق خودرو در این سال‌ها رخ داده است، با این هم‌پیمانی بسیاری از گریدهای موردنظر خودروسازان روانه بازار شد که با توجه به تجربیات این سال‌ها، همکاری خوبی با استفاده از ظرفیت فولاد کشور برای رفع نیاز بازار انجام می‌شود.

ورقی از کتاب صادرات غیر نفتی

ورقی از کتاب صادرات غیر نفتیورقی از کتاب صادرات غیر نفتیصادرات تختال به کشورهای اروپایی نیز از نکات مثبتی است که بر کارنامه فولاد مبارکه اصفهان نقش بسته است و اینکه البته محصولات صادرشده محدود به تختال نیست و شامل کلاف گرم، گالوانیزه و غیره نیز می‌شود. با توجه به اینکه مأموریت فولاد مبارکه رفع نیاز داخلی است، صادرات کلاف گرم و سرد همواره محدودیت‌های زیادی داشته، کیفیت بالای محصولات سبب شده که مورد اقبال و پذیرش خریداران واقع شود.

توجه به کیفیت محصولات تولید شده و تطبیق با استاندارهای روز دنیا مانند ، astm، en، gis و غیره سبب می‌شود تا بتوان به آینده صادرات این شرکت امیدوار شد و پذیرش بیشتر محصولات را پیش بینی کرد.

چابکی نیز یکی از نقاط مورد توجه در ارائه محصولات شخصی سازی شده به مشتریان است، این امر سبب می‌شود در کوتاه‌ترین زمان ممکن محصولات و تجهیزات با رعایت استانداردهای مورد نیاز در اختیار سفارش دهنده قرار گیرد.

کنترل کیفیت در کنار تضمین کیفیت

کنترل کیفیت در کنار تضمین کیفیتکنترل کیفیت در کنار تضمین کیفیتدیدگاه در فولاد مبارکه منحصر به کنترل کیفی محدود نمی‌شود و اولویت تضمین کیفیت است؛ چراکه کنترل کیفیت به دنبال رفع نقایص موجود در محصول است، ولی تضمین کیفیت به وجه بهبود فرایندها اشاره می‌کند.

تولید محصولات جدید در گریدهای مختلف ارزشی که فولاد مبارکه اصفهان موفق به خلق آن شده است. گرید مقاوم به خستگی ST52، گرید HX220YD برای تولید خودرو تارا، گرید HE445D مطابق با استاندارد پژو که حاوی میکروآلیاژهای مختلف است، گرید S550YC با استاندارد پوسکو، APIX80 برای انتقال نفت و گاز شیرین، تولید تسمه‌های بسته‌بندی، گریددو فازی DP600 است و به‌دلیل استحکام زیاد در صنعت خودرو استفاده می‌شود، گوشه‌ای از این خلق ارزش است.

بهره‌وری انرژی و بومی سازی دانش

بهره‌وری انرژی و بومی سازی دانشبهره‌وری انرژی و بومی سازی دانشبهره‌وری انرژی در ایامی که ارزش و بهای انرژی درک شده و کشور در مضیقه به سر می‌برد دیگر برگ سبز فولاد مبارکه است، این شرکت برای حصول به این منظور برای تولید محصولات فولادی با انرژی کمتر، فرایندهایی را تعریف کرده تا بتواند در مصرف انرژی صرفه‌جویی کند.

بومی سازی و خلق دانش با تکیه بر ظرفیت علمی مشاوران، دانشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان نیز از جمله فعالیت‌های ارزشمند در فولاد مبارکه اصفهان است، که زمینه را برای استفاده از توانمندی‌های کل کشور و دنیا فراهم نموده و کشور را در زمینه تولید محصولات فولادی به نقطه‌ای مطلوب هدایت می‌کند.

تکرار رکوردشکنی‌های تولید فولاد

تکرار رکوردشکنی‌های تولید فولادتکرار رکوردشکنی‌های تولید فولادتلاش‌ها و برنامه‌ریزی و دور اندیشی‌ها، سبب شده تا گروه فولاد مبارکه با رکوردشکنی‌های پی‌درپی به دستاوردهای درخشانی در همه خطوط تولید دست پیدا کند. سه‌ماهه نخست سال با تولید دو میلیون و ۹۹۱ هزار تن فولاد خام رشد ۱۱.۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل (۳۱۱ هزار تن بیشتر از مدت مشابه سال ۱۴۰۰) و در خردادماه نیز با تولید ۸۶۶ هزار تن، افزایش ۱۵ درصدی را رقم بزند و این در تثبیت جایگاه ارزشمند فولاد مبارکه اصفهان در کشور می‌افزاید.

منبع: مهر
شناسه خبر: 536611