tmu
30 آذر 1401 - 11:58

معاون اول قوه قضائیه: تشخیص صدور آرا با قاضی است

معاون اول قوه قضائیه امروز با حضور در دادسرای عمومی و انقلاب تهران در جلسه شورای معاونان این دادسرا شرکت و طی آن تاکید کرد: تشخیص صدور آرا با قاضی است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، جلسه شورای معاونان دادسرای عمومی و انقلاب تهران صبح امروز (چهارشنبه 30 آذر) با حضور حجت‌الاسلام محمد مصدق، معاون اول قوه قضائیه، علی القاصی‌مهر، رئیس کل دادگستری تهران، علی صالحی، دادستان عمومی و انقلاب تهران و سرپرستان نواحی مختلف دادسراهای پایتخت و معاونان دادستان تهران در دادسرای عمومی و انقلاب تهران برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، حجت‌الاسلام مصدق با بیان سخنانی ضمن تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه(س) گفت: امروز قوه قضائیه بیش از هر زمان دیگر با قدرت و توان بیشتر و با برنامه‌ریزی منسجم از قبل در حال حرکت است.

مصدق تصریح کرد: قوه قضائیه به قدرت و با توان بیشتر در حال حرکت است و صرف نظر از مسائل سیاسی که افرادی امروزه در داخل و خارج کشور مطرح می‌کنند، اقدام می‌کند.

وی افزود: بنابر تاکید رئیس قوه قضائیه مسائل سیاسی و جناحی را به هیچ وجه در کار خود دخالت نخواهیم داد.

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه می‌خواهیم کار خود را در قوه در معرض دید نخبگان قرار دهیم، افزود: تشخیص صدور آرا با قاضی است. برخی به صورت قصدورزی از قوه قضائیه انتقادات نابجا می‌کنند، از طرفی دیگر برخی نیز از روی دلسوزی از قوه قضائیه انتقادهایی می‌کنند که قطعاً از این انتقادها استفاده خواهیم کرد.

وی با تاکید بر انجام جهاد تبیین در دستگاه قضائی، گفت: باید جهاد تبیین در قوه قضائیه به درستی انجام شود تا مردم بدانند که مسئولان و کارکنان قضائی چه اقداماتی را برای آنها انجام می‌دهند.

در پایان معاون اول قوه قضائیه در خصوص مباحث طرح شده سرپرستان دادسرای عمومی و انقلاب تهران موارد را بررسی و در خصوص برخی از این موضوعات دستوراتی را صادر کرد.

برگزاری جلسات هفتگی ملاقات مردمی در دادگستری تهران

علی القاصی‌مهر، رئیس کل دادگستری استان تهران نیز در این جلسه بیان کرد: با اتخاذ تدابیر لازم جلسات هفتگی مردم با دادستان تهران و معاونان وی دیدار داشته باشند، این امر در دادگستری تهران نیز در حال انجام است و هر هفته ملاقات مردمی در دستور کارمان قرار دارد.

رئیس کل دادگستری تهران با بیان اینکه اعتقاد بنده بر این بود که تعامل همه جانبه با تمام نهادها، دستگاه‌ها و مردم صورت گیرد، تصریح کرد: تلاش ما همواره بر این بوده تا بحث استقلال و بی طرفی مردم نسبت به مجموعه قضائی خدشه دار نشود.

تشکیل کمیته رفع دادرسی در دادستانی تهران

علی صالحی، دادستان عمومی و انقلاب تهران هم بیان کرد: در دوره ریاست حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای بر قوه قضائیه که دوره تحول و تعالی نامگذاری شده است، شاهد این هستیم گام‌هایی که دستگاه قضائی جهت خلق اعتماد نسبت به قوه قضائیه از طریق مردم و اعتماد سازی که در جامعه صورت می‌گیرد، نسبت به گذشته متفاوت است.

وی افزود: همکارانم در دادسرای تهران با تلاش و کوشش شبانه روزی و با اقدامات جهادی در حال انجام خدمت به مردم است که این هدف ما بوده و سعی کردیم تا فرایندها و برنامه‌های خود را بر اساس اعتماد سازی بین مردم نسبت به دستگاه قضائی اجرایی کنیم.

دادستان تهران تصریح کرد: به صورت هفتگی برنامه دیدار مردمی را برقرار کرده و در این خصوص اقدام به خدمت‌رسانی به مردم می‌کنیم.

وی با اشاره به موضوع اطاله دادرسی، گفت: جلسات کمیته رفع اطاله دادرسی به صورت مستمر با بررسی و ارزیابی شعب دادسرای تهران در حال تشکیل است.

صالحی اظهار کرد: در حوزه زندان‌ها با توجه به سیاست کاهش جمعیت کیفری در قوه قضائیه، در حال اجرای برنامه‌های ویژه خود از جمله حضور در زندان‌ها و دیدار چهره به چهره با مددجویان و بررسی پرونده‌های آنها و ... هستیم.

وی با اشاره به مدیریت پرونده‌های خاص و مهم به ویژه پرونده‌های کثیرالشاکی، گفت: به صورت هفتگی با حضور ضابط و معاون دادستان مربوطه در خصوص این پرونده‌ها تشکیل جلسه می‌دهیم.

در ادامه جلسه صالحی در خصوص اقدامات انجام شده در دادستانی تهران گزارش عملکردی را به معاون اول قوه قضائیه ارائه داد.

گفتنی است؛ در این جلسه سرپرستان دادسراهای نواحی مختلف تهران در خصوص موضوعات مختلف صحبت‌هایی را با معاون اول قوه قضائیه مطرح کردند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 924437