tmu
01 آذر 1401 - 16:50

میزان ازدواج در خراسان جنوبی کاهشی و طلاق افزایشی است

بیرجند_ مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: طی سال های اخیر در خراسان جنوبی میزان ازدواج کاهش و طلاق افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام مهدی متقی فر عصر امروز در جلسه ساماندهی امور جوانان استان اظهار کرد: در ۹ سال گذشته هرچند میانگین ازدواج در استان بیش از کل کشور بوده اما در چند سال گذشته میزان ازدواج در خراسان جنوبی کاهش یافته است.

خبرنگار مهربه گفته وی در زمینه طلاق هم در این مدت از میانگین کشور کمتر بوده است اما روند آن در خراسان جنوبی در حال افزایش است و روند نرخ طلاق در شهرستان‌های قائنات، بیرجند، زیرکوه، سرایان و فردوس بالاتر از متوسط کشور است.

وی بیان کرد: اگر فرمانداری‌ها مکانی را مشخص کنند مجوز راه اندازی مرکز مشاوره را صادر و هزینه‌های مربوط به مشاوره افراد را هم پرداخت می‌کنیم.

حجت الاسلام متقی فر با اشاره به این که پارسال ۱۰ میلیارد تومان برای انجام مشاوره رایگان در کشور پرداخت کرده‌ایم، گفت: با مصوبه مجلس مشکل گرفتن تسهیلات ازدواج و فرزند آوری کسانی که چک برگشتی دارند و مشمولان غایب بر طرف می‌شود.

وی با تاکید بر این که وضعیت پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزند آوری در کشور مطلوب نیست، اظهار کرد: به خصوص در بانک‌های خصوصی قوانین مربوط رعایت نمی‌شود.

وی افزود: پیشنهاد کرده‌ایم که یارانه زوجین به عنوان ضمانت دریافت تسهیلات مورد نظر پذیرفته شود و هزینه مربوط به برگزاری کارگاه‌های آموزشی ازدواج را پرداخت می کنیم.

شایان ذکر است که در پایان این جلسه از چهار اثر مربوط به تولیدات فرهنگی رسانه ازدواج و خانواده برای جوانان رونمایی شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 873988